Connor Hellebuyck Womens Jersey  Dikdörtgen Buzdağı Teknolojiden.net - Teknoloji Haberlerinin Kalbi
arama

Dikdörtgen Buzdağı

Geçtiğimiz günlerde NASA buz dağlarını incelerken hayret verici bir görüntü ile karşılaştı.
Dikdörtgen Buzdağı

Dikdörtgen Buzdağı

Buz dağlarının küresel ısınmaya bağlı olarak kopması normal bir durum ancak geçtiğimiz günlerde NASA buz dağlarını incelerken hayret verici bir görüntü ile karşılaştı. Görüntüde bıçakla kesilmiş gibi devasa bir buz parçasına rastladı. Bu buz parçasının hatasız bir dikdörtgen şeklinde ayrılması bilim insanlarını hayrete düşürdü. Her gün rastlanması mümkün olmayan düzgün geometrik devasa buz parçaları son zamanlarda sık sık ortaya çıkıyor. Bilim insanları bunun nedenlerini merak ediyor.

NASA, Antarktika’nın Larsen bölgesinden ayrılan dikdörtgen şeklindeki düzgün buz kütlesinin çok yakın bir zamanda ayrıldığını vurguladı. NASA’nın açıklamalarına göre, dikdörtgen buzdağı olarak görünen parçaların yüzlerce kilometre uzunlukta olabileceği açıklandı. Tamamen pürüzsüz ve bozulmadan kopan bu parçanın nasıl o kadar düzgün olabileceği merak konusu olmaya devam ediyor. Kopan düzgün dikdörtgen parçanın 1600 metre uzunluğunda olduğu belirtiliyor. Parçanın yüzey alanı ise 5800 km olarak ölçüldü.

Buz Parçaları Neden Kopuyor

Küresel ısınma tüm dünyanın iklim düzenini olumsuz etkiliyor. Eriyen devasa buz parçaları denizlerin yükselmesini ve kara parçalarının su altında kalmasını sağlıyor. Böylece insanların üzerinde yaşadığı kara parçaları azalıyor. İklimlerin değişmesi hayvan popülasyonlarını ve beslenme zincirlerini de etkiliyor. Yakın zamanda global ısınmaya karşı tedbirlerin alınması gerekiyor. Sera etkisi küresel ısınmaya yol açıyor. Atmosfere salınan karbon bileşikli gazlar dünyamız olumsuz etkiliyor. Milyarlarca aracın egzozundan çıkan gazların faturası ozon tabakasının delinmesi, güneşin zararlı ışınlarının daha çok nüfuz etmesi ve küresel ısınma olarak karşımıza çıkıyor.

Tajae Sharpe Authentic Jersey