Connor Hellebuyck Womens Jersey  DNA’nın Şifresi Çözülüyor mu? - www.teknolojiden.net
arama

DNA’nın Şifresi Çözülüyor mu?

DNA şifresinin ne olduğu konusunda çeşitli ülkelerin bilim insanları kendi çaplarında yoğun bir araştırma içine girmiş bulunuyorlar. DNA’nın Şifresi Çözülüyor mu?

DNA’nın Şifresi Çözülüyor mu?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeler tıp alanındaki araştırmalara destek oluyor. DNA şifresinin ne olduğu konusunda çeşitli ülkelerin bilim insanları kendi çaplarında yoğun bir araştırma içine girmiş bulunuyorlar. Çok yakın bir zamanda Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü 29 milyon dolarlık bir fon ayırarak genetik veri işleme merkezlerinin yönetimini ve inşasını ele aldı. Tarihteki en büyük DNA üzerinde yapılan proje olarak adlandırılan bu projenin ismi al of us olarak seçildi. Bilim adamları Bu projede veri tabanına 60.000 adet DNA bilgisi işledi. Halen  60000 ön veri toplama süreci devam ediyor projeye kayıt olan 110.000 insan üzerindeki DNA profili inceleniyor. Hedef ise 1 milyon DNA bilgisi toplamak.

Projede Çalışan Üniversiteler

Projede Texas Üniversitesi Washington Üniversitesi Cambridge, John Hopkins üniversiteleri birlikte çalışıyor. Bütün bu projenin amacı insan DNA’sının nasıl çalıştığını ortaya çıkarmak ve daha sağlıklı bir yaşam için insanların neler yapması gerektiğini ortaya çıkarmaktır. Projenin ileri gelenlerinden biri olan Francis Colins Genom Projesi üzerinde 15 yıl öncesinden çalışma kararı alındığını ifade etti, projenin hayata geçirilmesiyle gelecek nesillerin insan sağlığı üzerinde çok olumlu araştırmalar yapılacağını açıkladı. İnsanlardan alınan örnek DNA’lardan toplanan bütün veriler tek bir veri tabanında toplanacak. Hastalıklarla ilgili olan 59 adet gen üzerindeki veriler bu bilgi bankasında bulunacak. Bilim insanları DNA’nın şifresini henüz tam olarak çözmüş değil ancak bazı ölümcül hastalıklara yol açan özel genlerin varlığından haberdar Fakat bu bilgiyi yeterli değil. Önümüzdeki günlerde DNA’nın şifresi üzerindeki araştırmalar yoğunlaştırılacak.

Tajae Sharpe Authentic Jersey