Connor Hellebuyck Womens Jersey  Lityum Pil Piyasasında Kapışma - www.teknolojiden.net
arama

Lityum Pil Piyasasında Kapışma

Lityum pillerdeki ilgi üretici firmaların dikkatini çekiyor.
Lityum Pil

Lityum Pil Piyasasında Kapışma

Lityum piller bilindiği gibi, tüm cep telefonlarına ve günümüzde elektrikli arabalara enerji veren en popüler enerji kaynaklarıdır. Fosil yakıtların tükenmeye yüz tutması ile beraber, yeni enerji kaynaklarına bir yönelim var. Almanya Fransa ve diğer elektrikli araba üreticileri lityum pillere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle Çin kökenli pil üretici firmaları hızlı bir şekilde yeni lityum pil fabrikalarının inşaatına başladılar. AA Anadolu Ajansı muhabirinin haberlerine göre; bu yıl 220 GWh enerji üreten piller 5 yıl sonra 3 kat artarak 658 GWh seviyeye çıkacak. Bu da üretimin 3 katına çıkması anlamına geliyor.

Lityum Pillere Rağbet Büyüyor

Elektrikli araba üreticileri harıl harıl lityum pil arıyorlar. Dünya genelinde ise lityum pil piyasasını elinde tutan ülke Çin. Çin’de üretim yapan fabrikaların üretim kapasitelerini 5 kat arttıracağı ve ihtiyaca cevap vermeleri bekleniyor. Ülkemizde bu işi Zorlu Holding Çinli GSR şirketi ile birlikte ortak çalışmalar yürütecek ve bu alana 5 milyar dolara yakın bir yatırım yaparak; 25 GWh toplam kapasiteli lityum piller üretecek.

Lityum pillerin çok tutulmasının en önemli nedenleri; bakım gerektirmemeleri, uzun ömürlü olmaları, geniş bir çalışma sıcaklık aralığında olmaları, yüksek enerji verimine sahip olmalarıdır. Fakat bununla beraber fiyatları yüksektir, yüksek sıcaklıklarda bozulurlar ve koruyucu bir devreye ihtiyaçları vardır. Pillerin anot-, katot + olmak üzere iki kutbu vardır. Katot metal oksitlerden imal edilir, Li iyonları sürekli olarak + ve – kutup arasında gider gelir.

  • Leyla
    10 ay önce

    tesekkurler bilgilendirme icin

    9
    yorum beğen
Tajae Sharpe Authentic Jersey