Connor Hellebuyck Womens Jersey  Sahte Navigasyon Uygulamalarına Dikkat!
arama

Sahte Navigasyon Uygulamalarına Dikkat!

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız navigasyon uygulamalarına dikkat. Android işletim sisteminde bulunan Navigasyon uygulamaları kişisel verilerinizi çalıyor!
Sahte Navigasyon Uygulamalarına Dikkat

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android işletim sistemi artık her cihazda karşımıza çıkıyor. Sevenlerinin olduğu kadar sevmeyenlerinin de bulunduğu Android işletim sisteminde geliştiriciler istedikleri uygulamayı Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olan Google Play Store’da özgür bir şekilde yayınlayabiliyor. Bu durum Android kullanıcılarının daha çok uygulamaya erişmesi anlamına gelse de büyük riskleri de beraberinde getiriyor.

Google son zamanlarda Google Play Store’da bulunan uygulamalar üzerindeki denetimini arttırmış olsa da her gün binlerce yeni uygulamanın yayınlandığı uygulama mağazasında pek çok sahte uygulamalar bulunuyor.

Google Play Store’daki Sahte Navigasyon Uygulamalarına Dikkat!

Google’ın Android işletim sistemi için resmi içerik mağazası olan Google Play Store’da bulunan pek çok navigasyon uygulamasının sahte olduğu ve bu uygulamaların kullanıcıların verilerini çaldığı ortaya çıktı.

Google Play Store’da ana sayfada bulunan binlerce kişi tarafından indirilmiş ve derecelendirilmiş olan navigasyon uygulamaları üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları şaşırttı. Dünyaca ünlü güvenlik uygulaması ESET’in güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko yaptığı araştırma sonuçlarına göre Google Play Store’da yer alan 15’in üzerinde sahte GPS uygulaması tespit edilmiş.

Sözde Google Maps API’ını kullandığı iddia edilen sahte navigasyon uygulamaları kişilerin konum bilgisi başta olmak üzere pek çok bilgiyi çeşitli veri şirketleriyle izinsiz olarak paylaşıyor. Tuhaf olan durum ise her şeyin açık bir şekilde yapıldığı ve hatta yapılmaya devam edildiği bu durum karşısında Google’ın herhangi bir şey yapmıyor oluşu. ESET güvenlik uzmanları kullanıcıların artık Google Play Store’da bulunan ve geliştiricisine güvenmedikleri uygulamaları indirmemelerini belirtiyor.

 

Tajae Sharpe Authentic Jersey