Connor Hellebuyck Womens Jersey  Yapay Zekadan Korkulmalı Mı? - www.teknolojiden.net
arama

Yapay Zekadan Korkulmalı Mı?

Sözüne güvenilir bilim insanlarının da yapay zekanın insan neslini yok edeceğini ifade eden görüşleri insanları oldukça etkilemişti. Yapay zekanın geldiği son durum ne?
Yapay Zekadan

Yapay Zekadan Korkulmalı Mı?

Yapay zeka konusunda birçok spekülatif açıklamalar yapılmıştı. Çünkü yapay zekanın çalışan insanların ekmeklerini ellerinden alacağına dair bazı görüşler vardı. Sözüne güvenilir bilim insanlarının da yapay zekanın insan neslini yok edeceğini ifade eden görüşleri; insanları oldukça etkilemişti. Günümüzde sıra dışı çalışmalarıyla tanınan girişimci Elon musk yapay zekadan çok çekinen bir girişimcidir, bunun yanında dünyanın en iyi ve sempatik fizikçilerinden biri olan Stephen Hawking yapay zeka konusunda ölümünden önce yaptığı açıklamalarda yapay zekanın insan neslini yok edeceği öngörüsünde bulunmuştu. Genel olarak yapay zeka konusunda ele alınan çok fazla klişe göze çarpıyor. Örneğin milyonlarca iş otomasyon ve yapay zeka ile yapıldığında insan gücünün bertaraf edileceği ve dünyada birçok insanın işsiz kalacağı yönünde görüşler mevcut, yine yapay zekanın insan zekasını aptallaştırdığı yönünde çeşitli düşünceler var. Cep telefonlarının bilgisayarların ve televizyonların çocukları aptallaştırdığı yönünde düşünceler var bazı görüşlere göre ise yapay zeka yenilikçi süreçleri optimize edebilecek kapasiteye sahiptir.

Yapay Zeka Yerine İnsandan Korkmak Gerek

Toplumların refahını ilgilendiren çok önemli meselelerde güçlü tahminler yapabilir ve çok düşük maliyetlerle bunu başarabilir. Örneğin yapay zeka bir aracın hareketlerini tahmin ederek çarpışma olasılığını hesaplayabilir ve önceden sürücüyü uyarabilir; kanser tedavisinde milyonlarca görüntü taraması yaparak erken teşhiste yardımcı olabilir, sistemlerin ve makinelerin başarısızlığını görebilir. Karmaşık sistemlerin Çözümü kısa zamanda ve maliyet sorunu olmadan yapay zeka ile çözülebilir. Bu tür yaklaşımlarla Yapay Zeka hakkındaki duyarlı yaklaşım ve önyargılar biraz daha yumuşatılabilir yani fazla abartmamak kaydıyla yapay zekadan sonuna kadar yararlanmak insanların yararına olacaktır. Fakat kritik görevlerde duyguya yer vermeyen ve insani değerleri hiçe sayacak yapay zekanın kullanılması birçok soruna yol açabilir. Neticede, ünlü sözü hatırlatmak gerek; cehenneme giden yollar, iyi niyet taşları ile döşenmiştir. Yapay zekayı iyi niyetlerle inşa edip geliştirip, kötü niyetlerle kullanmak insanın yapmayacağı şey değildir.

etiketlerETİKETLER
Tajae Sharpe Authentic Jersey